Facebook, Instagram Reels Özelliğini Tanıttı

23 Ağustos 20

Facebook, Instagram Reels Özelliğini Tanıttı

Facebook, Instagram Reels Özelliğini Tanıttı / TikTok’un yeni rakibi Instagram Reels

Instagram, Facebook, Twitter, TikTok.. Gün geçmiyor ki sosyal medya platformları kullanıcılarının karşısına yeni bir özellik ile çıkmasın. Facebook’un satın almış olduğu ve 800 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Instagram; Reels özelliğini ilk olarak Brezilya’da test kullanımına sundu. Daha sonrasında Almanya, Fransa ve Hindistan’da erişime açılan Reels; belli bir süredir devam eden denemelerin ardından global erişime açıldı. 

Popüler video uygulaması TikTok’u anımsatan bu yeni özellikte; ses, efekt ve yeni yaratıcı araçlar kullanarak 15 saniyelik video içerikleri çekilebilirken, bu videoların düzenlenmesine de olanak sağlanıyor. Tanıtıldığı andan itibaren büyük bir merak uyandıran Reels’de kullanıcılar cihazlarında bulunan eski video ve görüntüleri kullanabildikleri gibi anlık çekimleri de kullanabiliyorlar. Gönderi veya hikaye olarak paylaşılabilen videolar, ayrıca Instagram’da yer alan Keşfet sekmesindeki Reels bölümünde de sergileniyor. Bu sayede profili herkese açık olan kullanıcılar; oluşturdukları içerikler ile farklı kullanıcılar ile etkileşime geçebiliyorlar. Gizli hesaplar ise Reels videolarını yalnızca kendi takipçileriyle paylaşabiliyorlar.  

Facebook’un TikTok’a karşı gözdağı verdiği Instagram Reels özelliği nasıl kullanılıyor diyenler ise aşağıdaki adımları takip edebilirler:

*İlk olarak Instagram uygulamasına giriş yapılır

*Ana sayfaya gelip sayfa sağa kaydırılır

*Daha önce hikaye oluşturmak ve canlı yayın başlatmak için kullanılan sayfa artık Reels için de kullanılabilir

*Reels sekmesine gelinir ve sol tarafta görülen “zamanlayıcı / geri sayım, ses, hız, efekt, hizalama, zamanlama” seçeneklerinden yararlanılır

Peki bu seçeneklerin detayları nelerdir? 

Zamanlayıcı / geri sayım seçeneği kullanıcılarına eller serbest olarak video çekebilme seçeneğini sunarken, ses bölümü ise Instagram’ın kendi müzik kütüphanesinde yer alan içerikleri kullanıcı ile buluşturuyor. Video kaydının ya da eklenen sesin hızlandırılıp, yavaşlatılabildiği hız bölümünün ardından ise sıra geldi efekt eklemeye.. Filtreleri ile oldukça ilgi gören Instagram; Reels uygulaması için de birbirinden farklı gerçeklik efektleri sunuyor. Son olarak hazırlanan klipleri birleştirmek ve bu birleştirmenin pürüzsüz olması için nesneleri hizalandıran hizalama özelliğinden yararlanılabilir. Reels videoları son haline getirildiğinde taslak olarak kaydedilebilir, kapak resmi seçilebilir, hashtag ve arkadaş etiketlemeleri yapılabilir.

Tebrikler ilk Reels videonuzu oluşturdunuz! Profilinizde Reels için oluşturulan ayrı bir sekmede bu videoları görebilirsiniz. Aynı zamanda videoların story, direkt mesaj ve yakın arkadaşlar arasında da paylaşımlarını yapabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarının karşılıklı meydan okumalarını ve yeni gelişmelerini heyecanla takip ederken, Instagram Reels’in, TikTok uygulamasının kullanım oranı nasıl etkileyeceğini merakla bekliyoruz.